امروز  2 تیر 1397
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
نماز / عبادات و احکام اسلامی 16:35 - 1 / 12 / 1390 290968 بازدید
نماز شب  

کیفیت خواندن نماز شب

نماز شب 11 رکعت است

 که ابتدا 8 رکعت نماز به صورت نماز دو رکعتی مانند نماز صبح ولی به نیت نماز شب خوانده می‌شود.

بعد دو رکعت به نیت نماز شفع‌،

 سپس یک رکعت نماز به نیت وتر خوانده می‌شود.

کیفیت نماز های دو رکعتی

 نیت: دو رکعت نماز شب می خوانم قربه الی الله

در رکعت اول: یک بار سوره حمد+یک بار سوره قل هو الله احد+رکوع + سجده

در رکعت دوم: یک بار سوره حمد+یک بار سوره قل هو الله احد+قنوت +رکوع + سجده + تشهد + سلام

نماز فوق را چهار بار با همان نیت بخوانید که جمعا هشت رکعت می شود

کیفت نماز شفع

نیت:دو رکعت نماز شفع می خوانم قربه الی الله

در رکعت اول:یک بار سوره حمد + یک بار سوره قل هو الله + یک بار سوره قل اعوذ برب الناس+ رکوع + سجده

در رکعت دوم:یک بار سوره حمد + یک بار سوره قل هو الله + یک بار سوره قل اعوذ برب الفلق + قنوت + رکوع + سجده + تشهد +سلام

کیفت نماز وتر

نیت: یک رکعت نماز وتر می خوانم قربه الی الله

در رکعت اول:یک بار سوره حمد + سه بار سوره قل هو الله + یک بار سوره قل اعوذ برب الفلق+ یک بار سوره قل اعوذ برب الناس

در قنوت:خواندن کامل قنوت در حالی که دست ها به حالت قنوت است در حق چهل مؤمن دعا می‌کند مثلاً می‌گوید اللهم اغفر لفلان (خدایا بخشش فلانی را) به جای گفتن "فلان‌" نام شخصی که می‌خواهد برایش دعا کند را می‌گویدیا به صورت کلی 40 بار می گویی اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات (خدایا ببخش مردان مومن و زنان مومن را)

سپس هفتاد مرتبه می‌گوییم‌: استغفر الله ربی و اتوب الیه ( آمرش می طلبم از خدایی که پرودگارم است و بسویش باز می گردم)

بعد هفت مرتبه می‌گوییم‌: هذا مقام العائذ بک من النار(این است مقام کسی که از آتش قیامت به تو پناه می برم)

سپس سیصد مرتبه می‌گوییم‌: العفو (ببخش)

و بعد از آن می‌گوییم‌: رب‌ّ اغفرلی و ارحمنی و تب علی‌ّ انک انت التواب الغفور الرحیم (پروردگارا ببخش و به من رحم کن و توبه من را بپذیر،به راستی که تو،بخشنده و مهربانی)

بعد به رکوع و سپس به سجده رفته و تشهد و سلام می‌دهیم

البته دعاها و ذکرهای مستحبی فراوانی در میان اذکار نماز شب و رکعات آن وجود دارد که مستحب است‌.(برای آگاهی بیشتر ر.ک‌: مفاتیح الجنان‌، مرحوم شیخ عباس قمی‌، ص 217 ـ 244، حاشیه مفاتیح‌، انتشارات مطبوعات دینی‌، قم‌.)

ساده ترین روش خواندن نماز شب

نکته روان شناختی
نمازشب نیاز به تمرین و شناخت دارد. بنابراین من که
صفر کیلو مترم شاید اوائل بلند شوم و لحظاتی در سجاده بنشینم کفایت کند یعنی همین که سحر را درک کنم و با خدا خلوتی داشته باشم. بعد از آن مدتی بر سه رکعت آخر تمرکز کنم و به تدریج زیادتر کنم
امیرالمومنین فرمودند:
بهترین عمل عملی است که کم ولی مداوم باشد. چون بالاخره همین استمرار سبب رشد و زیادی هم می شود.

پس از وضو آماده ی نماز می شوید نیت چیزی جز همان قصد شما که برای رضای خدا برخواسته اید و میخواهید نماز شب بخوانید ، نیست . حد اقل نماز شب این است که دو رکعت نماز به نام «شفع» مانند نماز صبح بخوانی و پس از آن یک رکعت نماز به نام « وتر» میخوانید .در این نماز یک رکعتی پس از حمد و سوره قنوت می گیرید و در قنوت هر چه دوست دارید از خدا می خواهید(حتی به زبان فارسی می توانید دعا کنید) اما بهتر است هفتاد مرتبه استغفرالله ربی و اتوب الیه بگویید ، _البته در نمازهاي مستحبي مثل نماز شب می توان سوره و قنوت را هم نخواند_پس از رکوع و دوسجده تشهد خوانده و سلام می دهید .

احکام نماز شب

1 ) نماز شب مجموعاً يازده ركعت مي‌باشد كه ده ركعت آن هر دو ركعت به يك سلام خوانده مي‌شود و يك ركعت به يك سلام. هشت ركعت از يازده ركعت را بايد به نيّت نماز شب و سپس دو ركعت ديگر به نيّت نماز شَفع و آنگاه يك ركعت نماز وَتر، كه با فضيلت ترين نماز شب، نماز وَتر و شَفع است و دو ركعت شَفع برتر از وَتر است.

 2) نافله صبح پيش از نماز صبح خوانده مي‌‏شود. و وقت آن بعد از گذشتن از نصف شب، به مقدار خواندن يازده ركعت نماز شب است. ولى احتياط آن است كه قبل از فجر اول نخوانند، مگر آن كه بعد از نافله شب بلافاصله بخوانند، كه‏ در اين صورت مانعى ندارد. (توضیح المسائل مراجع م 772)
3) براي نماز شب مي‌توان به نماز شَفْع و وَتر اكتفا كرد، بلكه هنگام تنگي وقت مي‌توان تنها به نماز وتر اكتفا نمود.
4) وقت نماز شب از نيمه شب شرعی تا فجر صادق است. و هنگام سحر از ساير مواقع بهتر (پُر فضيلتتر) است و تمامي ثلث آخر شب سحر محسوب مي‌شود. و افضل از آن خواندن نماز شب نزديكي‌هاي سحر خوانده شود.
5) جايز است انسان نماز شب را نشسته بخواند حتي در حال اختيار. ولي اگر مي‌خواهد نشسته بخواند بهتر آن است كه هر دو ركعت نشسته را يك ركعت ايستاده حساب كند. بنابراين بايد هشت بار دو ركعت نشسته و هر دو ركعت به يك سلام كه جمعاً شانزده ركعت مي‌شود به نيت نماز شب بخواند و دو بار نماز دو ركعتی هر دو ركعت به يك سلام به نيت نماز شفع و دو بار يك ركعت هر يك ركعت به يك سلام به نيت نماز وتر، ولي در حال اضطرار و مريض همان يازده ركعت كفايت مي‌كند.
6) مسافر و كسى كه براى او سخت است نافله شب را بعد از نصف شب بخواند، مى ‏تواند آن را در اول شب بجا آورد.
7) جواني كه مي‌ترسد خواب بماند و نماز شب از او فوت شود مي‌تواند نماز شب را پيش از نيمه شب شرعی بخواند.
8) كساني كه براي خواندن نماز شب بعد از نيمه شب عذري دارند مانند پير مردان و يا كسي كه از سرد شدن هوا مي‌ترسد و يا از جنب شدن در خواب مي‌ترسد ... مي‌توانند نماز شب را قبل از نيمه شب شرعی بخوانند.
9) خواندن سوره در ركعت هاي نماز شب لازم نيست و مي‌تواند فقط به خواندن سوره حمد اكتفا كند. (گرچه با سوره فضيلت بیشترى دارد) هم چنين قنوت در ركعت هاي دوم مستحب است و مي‌تواند بدون قنوت بخواند.
10) نماز وَتر يك ركعت است و مي‌شود آن را بدون قنوت به جا آورد.
11) لازم نيست همه يازده ركعت را در يك مجلس بخواند، بلكه مي‌تواند در دو سه نوبت بخواند، بلكه تفريق افضل است، همان طور كه رسول خدا تهجد مي‌كرد.
12) مستحب است كه نماز شب را بلند بخواند تا اگر از خانواده‌اش كسي مي‌خواهد براي به نماز شب برخيزد بيدار شود. بديهي است كه استحباب بلند خواندن نماز شب در جايي است كه امن از ريا و سُمعه باشد و اگر خداي ناخواسته خوف ريا و سُمعه در بلند خواندن باشد بايد آهسته بخواند.
13) بعد از فراغ از نماز شفع خواندن دعاى «الهى تعرض لك فى هذا الليل المتعرضون ...» مستحب است كه در مفاتيح در اعمال شب نيمه شعبان آمده است.
14) مستحب است كه انسان در قنوت آن از خوف خدا گريه كند و اگر گريه‏اش نيايد تباكى كند؛ يعنى انسان حالت گريه را به خود بگيرد.
15) مستحب است در قنوت نماز (وتر) براى چهل تن، از مؤمنان چنين دعا (كه كسى كه براى چهل مؤمن دعا كند دعايش مستجاب مى‏شود) كند: (اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِفُلاٰن) و به جاى كلمهٴ (فلان) مؤمنى را نام ببرد. و مستحب است، در قنوت، هفتاد بار استغفار كند، در حالى كه دست چپ خود را بلند نموده و با دست راست، استغفار را مى شمارد: (اَسْتَغْفِرُاللهَ رَبّي وَ أتوبُ إلَيْهِ) گرچه صد بار بهتر است. همچنين مستحب است، هفت بار بگويد: (هٰذٰا مَقٰامُ العٰائِذِ بِكَ مِنَ النٰارِ) و سيصد بار بگو: (اَلْعَفْو) و اگر كلمات (اَلْعَفْو) را به يكديگر متصل كند بهتر است، و آخر كلمه را به فتحه بخواند: (اَلْعَفْوَ اَلْعَفْوَ اَلْعَفْوَ ...).
16) مي‌توانيد در قنوت نماز وَتْر با استفاده از تسبيح يا (با انگشت دست راستتان) چهل مؤمن را به اينگونه دعا كنيد: مثلاً ( اللّهمَّ اغْفِرْ لِرُوح الله الخمينى و ...).
17) در نماز مستحب، شك ميان ركعت اول و دوم، نماز را باطل ‏نمي‌‏كند و نمازگزار مي‌‏تواند تصميم بر هر كدام بگذارد.
18) انجام كم و زيادهاى اشتباهى در نماز مستحب، سجده سهو ندارد.
19) می‌توان نماز شب را کوتاهتر و خلاصه‌ تر نيز خواند به اين صورت: دو رکعت به نيت شَفع و يك ركعت به نيت نماز وَتر يا اينكه فقط به يك ركعت نماز وتر اكتفا كرد.
20) براى نمازهاى واجب، بهتر است انسان به مسجد برود ولى در باره ‏نوافل، چنين دستورى نيست. (اين ساده‏گيريها براى تشويق افراد به اين عبادت‏هاى سازنده‏ است. حتى اگر نماز مستحب را كسى در وقتش نتوانست‏ بخواند، قضاى‏ آنرا مى‏تواند انجام دهد،كه در اين صورت، طبق حديث، خداوند به فرشتگان مباهات كرده و مي‌‏فرمايد: به بنده‏ام بنگريد! چيزى را كه بر او واجب نكرده‏ام، قضا مى‏كند! (و در حديث ديگرى افزوده شده كه: شما را شاهد مى‏ گيرم كه او را آمرزيدم).
21) در روايت صحيح از عبدالرحمن بن ابى نجران از آن حضرت عليه السلام نقل شده كه مى‌گويد: «درباره نماز شب هنگام در سفر، ميان كجاوه پرسيدم، فرمود: هرگاه روبه قبله نبودى به سوى قبله برگرد، سپس تكبير بگو و نماز بخوان به هر جا كه شترت تو را برد مانعى ندارد». در روايت صحيح از معاوية بن عمار از آن حضرت نقل شده است كه فرمود: «باكى نيست كه در سفر انسان نماز را در حال رفتن بخواند و اشكالى ندارد اگر نماز شبش را كه از او فوت شده، روز در حال رفتن رو به قبله كند و همان طور كه راه مى‌رود قضايش را بخواند. و هرگاه خواست ركوع برود، رو به قبله كند و ركوع و سجود را انجام دهد سپس راه برود.
22) قضاي نماز شب را نيز فضيلت بسيار است، چنانكه از امام صادق (ع) روايت است كه شخصي به آن حضرت عرض كرد: فدايت شوم چه بسا اتّفاق مي‌افتد كه يك، دو، يا سه ماه نماز شب از من فوت مي‌شود و من آن را به روز قضا مي‌كنم. آيا اين كار جايز است؟ فرمودند: به خدا قسم اين كار مايه روشني چشم تو است. و آن جمله را سه بار تكرار كرد. رسول خدا (ص) فرمودند: خداي تعالي به بنده‌اي كه قضاي نماز شب را بجاي مي‌آورد مباهات مي‌كند و مي‌فرمايد: اي فرشتگان، اين بنده چيزي را كه به او واجب نكرده‌ام قضا مي‌كند. گواه باشيد كه من او را آمرزيدم. در روايت صحيح از حماد بن عثمان از امام كاظم (ع) نقل شده است كه درباره مردى كه نماز نافله مى‌خواند در حالى كه روى مركبش بين شهرها حركت مى‌كند، سؤ ال شد. فرمود: اشكالى ندارد). در روايت صحيح از عبدالرحمن بن حجاج از آن حضرت نقل است كه مى‌گويد: «درباره نماز نافله در وطن، بر پشت مركب پرسيدم؛ هرگاه پگاه از كوفه خارج شدم و يا در شهر كوفه شتابان در پى كار بودم (چه كنم؟) فرمود: اگر شتابزده بودى و نتوانستى از مركب پياده شوى و مى‌ترسى كه اگر سواره نماز را نخوانى فوت شود، سواره بخوان، اگر نه نماز خواندنت روى زمين نزد من پسنديده‌تر است». در روايت صحيح از عبدالرحمن بن ابى عبداللّه به نقل از امام صادق عليه السلام آمده است كه مى‌فرمايد: «روى مركب كسى حق ندارد نماز واجب را بخواند مگر مريض كه مى‌بايد رو به قبله باشد و به قرائت (فاتحة الكتاب) اكتفا كند و در نماز واجب بر هر چه ممكن باشد صورتش را بنهد و در نماز نافله اشاره مخصوصى بكند». در روايت صحيح از جميل به دراج از آن حضرت نقل شده كه مى‌گويد: شنيدم كه مى‌فرمود: «رسول خدا صلى اللّه عليه و اله نماز واجب را در يك روز گل آلود و بارانى در كجاوه خواند». 23) اگر مشغول نماز شب بود و صبح طلوع کرد، اگر چهار رکعت از نماز شب را خوانده است و بعد صبح شد، بقيه نماز شب را به طور مخفف و بدون مستحباب مي‌خواند و اگر هنوز چهار رکعت از نماز شب نخوانده بعد صبح شد، همان دو رکعتی را که شروع کرده تمام مي‌کند و پس از آن دو رکعت نافله صبح را مي‌خواند و سپس دو رکعت نماز صبح واجب را مي‌خواند و پس از آن، باقيمانده نماز شب را قضا مي‌کند. اگر اصلا به نماز شب شروع نکرده و بعد صبح طلوع کرده باشد دو رکعت نماز نافله صبح را اول مي‌خواند و پس از آن نماز صبح را و پس از آن قضای نماز شب را بجا مي‌آورد. تذکر: اگر نماز شب را در بين الطلوعين (يعنی بعد از اذان صبح و پيش طلوع آفتاب) مي‌خواند، بهتر است که نيت ادا يا قضا نکند، بلکه به نيت (ما فی الذمه) بخواند. توضيح اينکه: (ما فی الذمه) به آن معنی است که نيت کند نماز شب مي‌خوانم (قربه الی الله) خواه ادا باشد خواه قضا، هر چه خدا و رسولش فرموده‌اند.
24) در مواردى كه تقديم نماز شب جايز است سزاوار است كه نيّت اداء نكند بلكه به نيّت (تعجيل) و جلو انداختن بخواند.
25) شخصي به امام صادق (ع) عرض كرد: فدايت شوم؛ من گاهى به خواندن نماز شب موفّق نمى‌شوم، آيا اجازه مى‌فرمائيد پس از خواندن نماز صبح پيش از آنكه آفتاب طلوع كند قضاى نماز شب را بخوانم؟ فرمود: آرى؛ امّا اهل خانه‌ات را از اين كار با خبر مكن زيرا آنان هم از تو ياد مى‌گيرند و اين كار را سنّت قرار مى‌دهند.
26) قضاى نماز شب را بر تقديم آن يعنى پيش از نيمه شب خواندن رجحان دارد. بنابر اين اگر مى‌داند كه قضاى نماز شب از او فوت نخواهد شد قضا اولويت دارد.
27) اگر وقت براى اداى نماز شب تنگ نباشد ولى انسان مى‌خواهد نماز وَتر را بخواند بايد آن را (رجائا) بخواند.
28) نماز وتر يك ركعت است، و كافى است در قنوت سه بار تسبيح گفتن.
29) مستحب است سوره‏هاى بزرگ، در ركعت اول و سوره‏هاى كوتاه را در ركعت دوم بخواند و در نماز (شفع) و (وتر) سوره‏هاى فلق، ناس و توحيد، قرائت كند و يا اينكه، در همهٴ آنها سورهٴ (قل هوالله احد) بخواند.
30) در نماز شَفع و وَتر بهتر است بعد از حمد سوره توحيد را بخواند تا ثواب يك ختم قرآن را ببرد.

وقت نماز شب

 1) وقت خواندن نماز شب، بعد از نصفه شب (ساعت 12 نيمه شب) تا طلوع صبح صادق و هر چه به سحر نزديك اذان صبح (نماز صبح) نزديكتر باشد، بهتر است.

2) (افضل) بهتر است كه نماز شب به هنگام سحر خوانده شود و هنگام سحر و شب از ديدگاه شرع عبارت است از يك سوم آخر شب و هر قدر به صبح نزديكتر باشد بهتر است و فوايد آن بيشتر خواهد بود.

3) وقت نماز شب؛ نماز شب را در هر موقع شب می توان خواند، ولي بهتر است که در نزديکی اذان صبح خوانده شود. وقت نماز شب از نيمه شب تا فجر صادق است و هنگام سحر از ساير مواقع بهتر است

 

فضایل نماز شب

  نماز شب از فضایل بسیارى برخوردار است و در روایات بدان تأکید فراوان شده است.
امام صادق (ع) فرمود: «شرف المؤمن صلاته باللیل و عز المؤمن کفّه عن اعراض الناس؛ شرافت مؤمن در گرو نماز شب است و عزت او در گرو خوددارى از ریختن آبروى دیگران است».
پیامبر (ص) فرمود:«همواره جبرئیل به نماز شب سفارش مى‏کرد تا گمان کردم که بهترین امت من هرگز نخواهند خوابید و شب زنده دار خواهند بود».
از وصایا و سفارش‏هاى پیامبر (ص) به على (ع) که همواره تکرار مى‏کرد، سفارش به خواندن نماز شب بود. على (ع) فرمود: «به ما اهل بیت دستور داده شده که به مردم طعام بدهیم و در گرفتارى‏ها مردم را یارى کنیم و هنگامى که مردم خوابیده‏اند، به نماز شب بایستیم».
امام صادق (ع) فرمود: «هر کس نماز شب نخواند، مغبون خواهد بود».
پیامبر (ص) فرمود: «هنگامى که در نیمه شب انسان با خداى خود خلوت مى‏کند و مناجات مى‏نماید، خداوند دل او را نورانى مى‏کند و به ملائکه‏ها مى‏گوید: ببینید چگونه بنده من در نیمه شب با من خلوت کرده است؟ شما شاهد باشید او را آمرزیدم».
مردى خدمت امیرالمؤمنین (ع) آمد و گفت: من از نماز شب محروم شده‏ام. حضرت فرمود: گناهان توت پروردگار بر نماز شب  مانع شده و توفیق را از تو سلب کرده است.
در روایات فوائدى از قبیل: پاک شدن گناهان، سلامتى بدن، وسعت رزق و رضایت آمده است.

فواید نماز شب

1) باعث خشنودي خدا و دوستي ملائكه است.
2) باعث مباهات خداوند بر فرشتگان است.
3) باعث درخشش براي اهل آسمان همانند ستارگان است.
4) باعث روشني دل است.
5) باعث استجابت سريع دعا است.
6) باعث پزيرش توبه و پاك شدن از گناهان از جانب حضرت حق است.
7) باعث كفاره گناهان است. است.
8) باعث زيبايي صورت و شادابي چهره و نوراني شدن آن در طول روز است.
9) باعث سلامتي و تندرستي و رفع انواع بيماريهاي جسمي و روحي است.
10) باعث از بين رفتن غم و اندوه و تقويت نور چشم است.
11) باعث تمسك يافتن به اخلاق انبياء و اولياي خداوند است.
12) باعث انجام دادن سنّت پيامبران و صالحان است.
13) باعث تابش نور خدا به او مي‌شود. به او مي‌شود.
14) باعث مهر و محبت و محبوب القلوب شدن بين مردم است.
15) باعث افزايش عمر است.
16) باعث جلب رزق و روزي فراوان و ادعاي قرض است.
17) باعث نوعي صدقه است.
18) باعث نوشته شدن چهار ثواب بزرگ براي خود است.
19) خداوند نه صف از ملائكه پشت سر نمازگزار قرار مي‌دهد.
20) كليد رفتن به بهشت و جواز عبور از پل صراط است.
21) زينت آخرت و نور مؤمن در آخرت است.
22) نماز شب همچون سايباني در روز قيامت است بر سرش. سرش.
23) نماز شب لباس بدن نمازگزار است در روز قيامت درحاليكه همه عريانند.
24) نماز شب در روز قيامت همچون نوري در برابرش است و چشم نمازگزار نماز شب در روز قيامت شادمان است.
25) نماز شب ميان شخص نمازگزار و آتش جهنم همچون حائلي فاصله مي‌گذارد.
26) ميزان اعمال خوب نمازگزار در روز قيامت سنگين است. است. است.
27) نماز شب همچون تاجي در روز قيامت است بر سرش.
28) چراغي است براي تاريكي قبر و برطرف كننده وحشت تاريكي قبر است.
29) نماز شب همچون مشعلي نوراني است در تاريكي قبر.
30) نماز شب، نمازگزار را از عذاب قبر ايمن مي‌كند و برات آزادي از آتش جهنم است.

منبع : نرم افزار ترنم وحي

 

نظرات کاربران 62 نظر
علیرضا :
سلام آیا میشود به اول نماز شغع و وار را خواند وبعد هشت رکعت نماز شب را واینکه اگر بخواهیم مثلا هفت رکعت بخوانم یعنی شفع و وار را بخوانم به اضافه دو تا دورکعت نماز شب که در مجموع می‌شود هفت رکعت اشکالی که ندارد لطفاً کامل توضیح دهید جزاکم الله خیرا *********** در کارهای مستحبی هیچ سختی نیامده حتی به همان سه رکعت شفع و وتر هم به خیلی از ثواب می رسید اما خیلی حیف است که به کسی توفیق این نعمت بزرگ بدن و او بخواهد به صورت ناقص از آن استفاده کند .کم کردن رکعتها برای موقعی است که وقت نداریم . هرچند که در زمان داشتن وقت هم اگر کم کردید باطل نیست فقط خودتان را از یک ثواب بزرگ محروم کردید . بین عمل و پاداش یک تناسبی است هرچند که خدا کرمش زیاد است
58 : 00  -  18 - 3 - 1397

حمید :
با سلام و احترام و تشکر از مطالب بسیار ارزنده و خوبتون . اللهم عجل لولیک الفرج
40 : 21  -  2 - 12 - 1396

محمد :
سلام ممنون از مطالبتون
من از دوستم شنیدم که یک دعایی هست که وقتی انرا میخوانیم در ان یک ساعت بیان میکنیم که فرشتگان مارا در ان ساعت بیدار میکنن اگه همچین دعایی وجود دارد لطفا به اشتراک بگذارید *******بله آیه آخر سور کهف قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ يُوحَى إِلَيَّ أَنَّمَا إِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ فَمَنْ كَانَ يَرْجُو لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدًا ﴿۱۱۰﴾
49 : 16  -  25 - 10 - 1395

محمد :
اجرکم عندالله بامطالبتون خدایی شدم
خداجونم ممنونم که منودوباره بخشیدی
20 : 22  -  6 - 10 - 1395

سیدامیرعباس :
ممنون. توضیحاتتون عالی. انشاله منم توفیق داشته باشم.
20 : 18  -  21 - 9 - 1395

ناشناس :
جالبه خیلیییی
28 : 15  -  21 - 8 - 1395

ناشناس :
ممنوووووون
43 : 17  -  19 - 8 - 1395

ناشناس :
عالی بود.ممنون.التماس دعا
43 : 17  -  19 - 8 - 1395

حامد :
سلام
یادمه یک حدیث شنیدم درباره نافله صبح به این مضمون که دعا در سجده آخر نافله صبح مستجابه، الآن نمیتونم حدیث رو پیدا کنم، میشه کمکم کنید؟ ***************** آنچه در باره نماز نافله صبح مشهور است این است چگونگی نماز نافله صبح دو ركعت است:در ركعت اول پس از سوره حمد سوره قل یا ایّها الكافرون و در ركعت دوم پس از سوره حمد سوره توحید را بخواند،و چون سلام‏ داد،به طرف قبله به صورت مرده در قبر به پهلوى راست بخوابد،و گونه راستش را بر روى دست راست بگذارد و بگوید: اِسْتَمْسَكْتُ بِعُرْوَةِ اللّهِ الْوُثْقىَ الَّتى لاَانْفِصامَ لَها وَاعْتَصَمْتُ بِحَبْلِ اللّهِ الْمَتینِ وَ اَعُوذُ بِاللّهِ مِنْ شَرِّ فَسَقَةِ الْعَرَبِ وَالْعَجَمِ وَ اَعُوذُ بِاللّهِ مِنْ شَرِّ فَسَقَةِ الْجِنِّ وَالاِْنْسِ چنگ زدم به دستاویز محكم‏تر خدا،كه گستنى نیست برایش،و تمسّك جستم به رشته استوار خدا،و پناه مى‏برم به خدا،از شرّ فاسقان عرب و عجم،و پناه مى‏برم به خدا از شرّ بدكاران جنّ و انس‏. آنگاه سه مرتبه بگوید: سُبْحانَ رَبِّ الصَّباحِ فالِقِ الاِْصْباحِ منزّه است پروردگار بامداد،شكافنده سپیده. و پنج آیه آل عمران را كه در سطور قبل ذكر شد بخواند،سپس برخیزد و بنشیند و تسبیح حضرت زهرا علیها السّلام را بگوید. پنج آیه سوره آل عمران اِنَّ فى خَلْقِ السَّمواتِ وَالاَْرْضِ وَاخْتِلافِ اللَّیْلِ وَالنَّهارِ لاَ یاتٍ لاِ وُلىِ الاَْلْبابِ الَّذینَ یَذْكُروُنَ اللّهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلى جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَكَّرُونَ فى خَلْقِ السَّمواتِ وَالاَْرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَكَ فَقِنا عَذابَ النّارِ رَبَّنا اِنَّكَ مَنْ تُدْخِلِ النّارَ فَقَدْ اَخْزَیْتهَ وَ ما لِلظّالِمینَ مِنْ اَنْصارٍ رَبَّنا اِنَّنا سَمِعْنا مُنادِیاً یُنادى لِلاْیمانِ اَنْ امِنُوا بِرَبِّكُمْ فَآمَنّا رَبَّنا فَاغْفِرْ لَنا ذُ نُوبَنا وَ كَفِّرْ عَنّا سَیِّئاتِنا وَ تَوَفَّنا مَعَ الاَْبْرارِ رَبَّنا وَ اتِنا ما وَعَدْتَنا عَلى رُسُلِكَ وَلاتُخْزِنا یَوْمَ الْقِیمَةِ اِنَّكَ لاتُخْلِفُ الْمیعادَ
15 : 4  -  9 - 8 - 1395

حسین بدوی :
ممنون خیلی توضیحات خوبی بود.مستفیذشدیم.
13 : 22  -  2 - 8 - 1395

فاطمه :
سلام
ممنونم از توضیحات ساده و روان در مورد نماز شب.
یک سوال دارم ار حضورتون,
من درحال ذکر العفو بودم در نماز وتر که صدای اذان بلند شد,باید چیکار میکردم؟
اگه توضیح بدین ممنون میشم. ******** نماز شب و ذکرهای آن مستحب است . نماز اول وقت خصوصا نماز صبح هم مستحب مؤکد است .چون هردو عمل مستحبی است پس ترک و انجام آن اختیاری است . البته بهتر این است که ذکررا خلاصه کرده و از ثواب نماز اول وقت هم بهره مند شوید. به طور کلی خواندن نماز شفع و وتر بعد از اذان مشکلی ایجاد نمی کند .
28 : 2  -  2 - 8 - 1395

عوض علی :
بسیار مطالب جالب و ارزشمندی بود به امید اینکه خداوند عالم مارا توفیق بدهد تا نماز شب را بخوانیم
52 : 10  -  24 - 7 - 1395

... :
لطفا در مورد غیرت و نذر هم مطالبی بگذارید ...
28 : 2  -  24 - 7 - 1395

... :
دستتون درد نکنه خیلی خوب شرح دادید.
26 : 2  -  24 - 7 - 1395

محمد مهدی :
ممنونم
49 : 11  -  9 - 7 - 1395

فاطمه :
آقايي را مي شناسم كه قبلا اهل نماز وروزه ونماز شب بوده، ولي الان 7 ساله ترك كرده مي گفت باعث پيشرفتم نشده! الانم افسردگي گرفته قرص مصرف مي كنه! من نماز شب مي خونم براش دعا مي كنم كه دوباره مثل سابق بشه. چون تاثير نماز خيلي زياده.
20 : 9  -  10 - 6 - 1395

هادی ازاسفراین :
از شما بزرگان تشکر میکنیم واقعا خسته نباشید
42 : 20  -  5 - 6 - 1395

فرشید :
سلام خسته نباشید آیا نمازه شب اشکال نداره فقط شفع و وتر بخونی ***** در صورتیکه وقت نباشد و فقط به اندازه نماز شفع و وتر وقت داشته باشیم اشکالی ندارد .
54 : 02  -  4 - 6 - 1395

مهسا :
سلام واقعا مطلب خوب و مفیدی بود. با تشکر
سوالم اینه که آیا تعداد این ذکرهادر نماز وتر کمتر بشه بدلیل کمبود وقت مشکل داره؟ ******************** در صحت نماز مشکلی ایجاد نمی کند . اما ثوابش کمتر میشه
39 : 01  -  1 - 6 - 1395

حمید :
سلام. خداقوت
میبخشید بنده چندجا مشاهده کردم که در نماز شفع، سوره توحید سوره ناس باید خوانده شود مثل سایت شما، جایی هم دیدم که گفته بود بجای سوره توحید باید ناس خوند، راستش دو به شک شدم، باید بجای سوره توحید خوند یا جفتش رو باید خوند؟

ممنونم ***************** سلام هردو صورتش صحیخ است . چون نماز مستحبی است . توجید و ناس در رکعت اول و توحید فلق در رکعت دوم هم آمده ثواب بیشتری دارد . در نماز مستحبی اضافه تر خواندن به قصد ثواب اشکالی ندارد
3 : 19  -  28 - 5 - 1395

هادی :
مرسی ساده و روان
33 : 22  -  31 - 4 - 1395

هادی :
مرسی ساده و روان
33 : 22  -  31 - 4 - 1395

میثم :
سلام..
من هم تصمیم به خواندن نماز شب و کلا بیداری وقت سحر دارم و امیدوارم خداوند این توفیق رو بواسطه گناهان از همه ی ما سلب نکند..
فقط من بجای تسبیح از انگشت و ذکر 14 معصوم استفاده میکنم!
مثلا برای استغفار میگم بمحمد استغفرالله ربی...( پنج بار) بعلی استغفر الله ربی....
و همچنین العفو!!
******************** موفق و مؤید باشید انشاء الله . واسطه قرآر دادن 14 معصوم (ع) در طلب عفو و استغفار بسیار نیکوست
29 : 2  -  22 - 4 - 1395

سحر :
سلام،بسیار ممنون از توضیح روان و راحت شما.
من اهل نماز نبودم و از اول رمضان امسال عهد کردم که نمازهای واجب رو بخونم و اون هم اول وقت.از شب ۲۳ هم با دیدن سایت شما تصمیم به خوندن نماز شب کردم.
منتهی از ترس اینکه برای نماز شب خواب بمونم ساعت ۱۲ شب بعد از نیمه شب شرعی میخونم،امیدوارم معجزاتش رو ببینم و اندک ثوابی اگر می برم به شما برسد که من رو آشنا کردید
موفق باشید ************* سلام . بسیار عالی . موفق باشید التماس دعا
16 : 10  -  19 - 4 - 1395

زهرا :
سلام و تشکر از اینکه مطلب در مورد کیفیت نمازشب گذاشتید.نماز شب واقعا ی توفیق هست.و واقعا افراد خاصی این توفیق نصیبشون میشه و ی راهی که توفیق نماز شب خوندن نصیب میشه استغفار و توبه قلبی هستش. خوشحالم که به جمع نماز شب خون ها پیوستم.خدایا شکر بخاطر این حال و هوا و این توفیق بزرگ .
39 : 23  -  17 - 4 - 1395

شيرين :
سلام وخسته نباشين
ببخشين تو بخش نماز شب دعا براي ٤٠ مومن
اينجوري ميگيم
اللهم اغفر زهرا
يا هر اسمي ديگه
فقط تو ذهنمون ميدونيم ديگه كيه اين
شايد چندتا زهرا رو بخوايم بگيم
ممنون اگه زود ج بدين *************** پاسخ : مهم نیت است . وقتی شما در نیتتان فردی خاص را مد نظر گرفتید کافی است . خدا که عالم مطلق است و نیاز به گفتن اسم و رسم کامل افراد ندارد . همین قدر در نیت شما فردی مورد نظرتان خطور کند کافی است
54 : 20  -  14 - 4 - 1395

محمد :
ممنون خیلی کامل بود
42 : 10  -  7 - 4 - 1395

زهرا از مشهد :
ممنون از توضیحات خوبتون
از امشب منم میخوام شروع کنم نماز شب بخونم
20روز دیگه کنکور دارم برام سر سفره های افطار و نماز دعا کنید خیلی سخت گذشت امسال برام...
32 : 10  -  5 - 4 - 1395

علی کریمی :
با سلام به دوستانی که تازه میخوان شروع کنن باید بگم که توضیحات کامل و دقیق هستن،اجروکم عندالله
58 : 22  -  4 - 4 - 1395

عبدمغموم :
خداوندشمارا رحمت کندبابت توضیحات کامل وصریح این فریضه ی پرفیض الهی
اللهم ارزقنا توفیق الطاعة
التماس دعای فراوان
36 : 00  -  30 - 3 - 1395

زهرا :
اوايل ك شروع ب خوندن نماز شب كردم فكر ميكردم فقط ثواب داره و اينكه خداي من خوشحال ميشه اينها درسته رضايته خدا مهمه اما واقعا بعد ازون اتفاقايي تو زندگيم افتاد ك نميتونم بيانش كنم من نماز شب رو واقعا از اسرار ميدونم شك ندارم كسايي اينجا هستن ك ميدونم منظور من چيه واقعا خوشا بحاله هركس بخونه اينرو هم بگم ك من ب استجابت دعام بعداز نماز شب هييييچ شكي ندارم
نمازاي همتون قبول درگاه حق
29 : 0  -  27 - 3 - 1395

علی :
سلام عالیه خدا اجرتون بده
7 : 23  -  23 - 3 - 1395

محسن :
عالی بود ممنون از توضیحات کامل شما اجرکم عند الله
42 : 20  -  22 - 3 - 1395

محبوبه :
خیلی عالی ممنون از توضيحات تون.خلیلی از چابهار
44 : 23  -  16 - 3 - 1395

محبوبه :
خیلی عالی ممنون از توضيحات تون.خلیلی از چابهار
43 : 23  -  16 - 3 - 1395

رضا :
با سلام و احترام اینجانب نظر آقا سعید را دارم . آرزوی سلامتی وعمرباعزت از خداوند مهربان برای شما وعزیزانتان خواستارم آمین
51 : 22  -  15 - 3 - 1395

مهدی :
با عرض سلام خیلی زیبا و آرامش بخش بود ممنونم علی کارتون باشد در آخر زمان طلب تون
24 : 22  -  8 - 3 - 1395

سعید :
قطعا برای کسیکه با توضیحات وساده جلوه دادن شما که ازخودتوضیحات مهم تربودنمازشبش را شروع کندمن فکرمیکنم شما بطوراتوماتیک یکی ازچهل نفری خواهید بودکه بیش ازمستحب است که باید برایش دعای خیرکرد متشکرم
26 : 20  -  8 - 3 - 1395

هستی :
این مطلب خیلی عالی بود مرسی با تشکر
11 : 21  -  4 - 3 - 1395

محمد :
دقیقا 92 شبه که نماز شبم ترک نشده و خیلی از این بابت خوشحالم تا جایی که هر شب بعد از اتمام نماز شب سجده شکر بجا می آورم و شکرگزار لطف پروردگار هستم. التماس دعا
35 : 17  -  26 - 2 - 1395

سارا :
سلام. توضیحتون خیلی کامل و بدون ابهام بود. خداخیرتون بده. خوندنش بهم ی امید دوباره داد. میخوام از امشب بخونم. ممنونم. خیلی
36 : 07  -  17 - 2 - 1395

جواد ساوه :
سلام. در مورد نماز شب مطالب کاملی نوشته بودید. خدا خیرتان بده همیشه دعا گویتان هستیم .ممنون
44 : 00  -  15 - 2 - 1395

مرضیه :
خیلی عالی بود . متشکرم
47 : 19  -  10 - 2 - 1395

Morteza :
سلام.به نام خداوند بخشنده مهربان.خدا خیرتون بده من تو همون یه شب حاجتم رو گرفتم.
48 : 18  -  10 - 2 - 1395

Morteza :
با سلام وخسته نباشید.مطالب خیلی خیلی خوب وکامل بود.از دیشب نماز شب رو میخونم.خداوند پشت وپناهتون. التماس دعا. موفق باشی التماس دعا
4 : 19  -  9 - 2 - 1395

حسن :
به خدا بدجوری گرفتارم یعنی مشکلم حل میشه دعام کنید. انشاء الله
24 : 20  -  5 - 2 - 1395

حسن :
به خدا بدجوری گرفتارم یعنی مشکلم حل میشه دعام کنید
41 : 19  -  5 - 2 - 1395

پرویز :
ممنون ازراهنمایی خوبتان عالیه
10 : 10  -  3 - 2 - 1395

لبیک یا حسین ع :
سلام من سر نماز شفع گیج شدم ....بعضی جاها نوشته یک بار حمد یک بار توحید یک بار سوره ناس در بعضی جاها نوشته فقط یک بار حمد یک بار ناس توحید نمیخواهد جواب چه شد بالاخره....لطفا جواب را به شماره من پیامک بزنید چون به اینتررنت دسترسی ندارم09361893172
25 : 16  -  10 - 1 - 1395

نگین :
سلام ممنون بابت توضیحات کاملتون
میخواستم بدونم در نماز شب میشه خواسته و یا حاجت خاصی را برای خود طلب کرد؟ پاسخ ********************* اگر یک خواسته شرعی و حلال باشد چه اشکالی دارد خیلی هم خوب است که انسان در چنین حالتی از خدا چیزی بخواهد .
27 : 23  -  8 - 1 - 1395

مصطفی بیرجند :
سلام .واقعا لذت بردم از این توضیحات کاملتون در مورد نحوه خوندن و فواید نماز شب. خداوند اجر دنیوی و اخروی بهتون عنایت کنه. التماس دعا
3 : 22  -  4 - 1 - 1395

احمدشاه سخی :
من احمدشاه سخی از افشار کشور افغانستان و لایت کابل هستم میخواهم در مورد خمس سوالی داشته باشم :
من کارمند دولت هستم و معاش ماهوار هم تکافوی زندگی من را نمکند یک مقدار اموال طرف ضرورت خانه را خریداری نموده ام پسانداز هم ندارم و همچنان دیندار هم هستم .
آیا برمن میشود خمس را از اموال خود بکشم .
و گذشته از این چون در وطن ما فقیر بسیار زیاد است و اکثر ایشان جرئت خواستن را و تقصا کردن ازکسی که خمس در نزد است ندارد آیا میشود خمس را برای او دهیم.
سپاس ***********************************************پاسخ سلام علیکم خمس فقط به سرمایه خارج از معونه سال تعلق می گیرد . شما باید به یک روحانی مطلع مراجعه کنید تا برایتان سال خمسی بگیرد اموال ووسایل ضروری زندگیتان خمس ندارد . بعد از مشخص شدن سال خمسی شما به مدت یکسال از محل درآمدتان خرجهای لازم زندگیتان را هزینه می کنید بعد از پایان سال خمسی اگر پولی نزد شما مانده باشد یک پنجم آن خمس است که 50 درصد آن سهم سادات فقیر و 50 درصد سهم امام زمان (عج) می باشد که در امور تبلیغ دین هزینه می شود و شما باید کل خمس را به مرجع تقلیدتان یا نماینده ایشان تحویل دهید . از محل خمس به فقیر غیر سید نمی شود کمک کرد و کمک به فقیر سید هم باید با اجازه مرجع تقلیدتان یا نماینده وی باشد . توصیه می کنیم حتما برای خود سال خمسی قرار دهید .تا اموالتان پاک باشد و برکت آن را در زندگیتان مشاهده خواهید کرد . موفق باشید
36 : 09  -  3 - 1 - 1395

علی :
آیا نماز وتر را استاده بخوانیم یا نشته. پاسخ ********************** درصورت توانایی بهتراست و ثواب بیشتر برای کسی است که ایستاده بخواند . هرچند که نمازهای مستحبی را می توان نشته خواند اما ثوابش کمتر است
44 : 13  -  25 - 12 - 1394

مریم :
خدا خیرتون بده. خدا قسمت کنه ادامه بدم نماز خوندنمو09193730278
49 : 17  -  4 - 12 - 1394

seyedeh zahra :
توضیحتون از کیفیت نماز و نکات روانشناختیش عالی بود ،واقعا ممنون
موفق باشید
40 : 04  -  29 - 11 - 1394

رضا :
سپاسگزارم ازتوضیح کامل که حتی نیت روتوضیح دادید خداوندیاری رسان ما باشد تاازنمازشب گزاران باشیم وپاداش شایسته به شما متشکرم . التماس دعا
29 : 1  -  19 - 11 - 1394

ناشناس :
سلام مبشه نماز وتر رو مثل نماز معمولی یعنی فقط یک رکعت ساده خواند؟بدون قنوت پاسخ*** قنوت حتی در نمازهای واجب هم مستحب است و می توان آن را نخواند اما بهترین مقام نماز شب قنوت آن است که بهتر است آن را از دست ندهیم
41 : 01  -  17 - 11 - 1394

ناشناس :
عالی بود ./
41 : 12  -  14 - 11 - 1394

حامد :
سلام .متشکرم خیلی عالی بود.تا حال اینقدر کامل فواید نماز شب رو نخوانده بود .خدا خیرتون بده
28 : 2  -  14 - 11 - 1394

معصومه از مشهد :
عالی بود چقدر خوب ونکته به نکته توضیح دادین خدا خیرتون بده منم میخوام برا یک شب هم که شده بخونم برام دعا کنید
25 : 13  -  13 - 11 - 1394

سیدجواد فضلى :
اميدوارم من از اهل نماز شب شوم انشاءالله .
4 : 5  -  22 - 10 - 1394

حسن :
عالی بودتاحالافوایدنمازشب راتااین حدنمیدونستم.ممنوووووووووووووووووووووووووونم.
21 : 14  -  6 - 9 - 1394