امروز  28 دی 1397
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
ازدواج در اسلام / خانواده اسلامی 08:11 - 7 / 12 / 1390 103241 بازدید
15 ویژگی لازم برای یک ازدواج موفق  
15 ویژگی لازم برای یک ازدواج موفق


مبحث ازدواج از جمله مسائلی است که آحاد جامعه با آن درگیر هستند. هر مکتب و دینی برای این امر مقدس آداب و رسوم خاصی را دنبال می کند. دین اسلام نیز نسبت به این امر اهتمام ویژه ای داشته و در آیات و روایات و سیره بزرگان دین نیز اهمیت آن به چشم می خورد.

منبع خبر: www.hawzahnews.com


اما نگرش افراد بخصوص مسلمانان نسبت به این امر، گاهی همراه با آموزه های اسلامی نبوده و مشکلاتی را برای فرد، خانواده و جامعه ایجاد نموده است که به دنبال آن هزینه های فراوان مالی و معنوی را هدر داده است.
 
حجت الاسلام والمسلمین حق جو، مدیر مرکز مشاوره حرم مطهر حضرت معصومه(س) و کارشناس مسائل مشاوره ای و خانواده که تألیفات متعددی در این زمینه دارد، در گفت وگویی به واکاوی این امر مهم اجتماعی و فردی پرداخته است.
 
* به عنوان نخستین سئوال ملاک ازدواج در تفکر و اندیشه دینی چیست؟
 
ازدواج در فرهنگ دینی اسلام بسیار مورد توجه و تاکید قرار گرفته، البته پاسخ به این سؤال فرصت زیادی را طلب می کند. اما به صورت محوری باید گفت: خداوند در سوره نور، آیه 26 می فرماید: «ألطیباتُ لِطَّیبین والطَّیِّبونَ لِطَّیِّبات» رسول اکرم(ص) نیز می فرماید: «وَ أنکِحوا اکفاء» با هم کفو های خود ازدواج کنید. از این آیه و روایت استفاده می شود که بین دختر و پسر باید کفویّت و تناسب وجود داشته باشد که این تناسب ها در پانزده مورد شمارش شده است. بعضی از موارد تناسب، در قرآن به صراحت بیان شده است که آیه26 سوره نور مؤید این مطلب است و برخی موارد دیگر از مجموع آیات و روایات استفاده می شود.
 
* ایمان
 
 اولین تناسب دختر و پسر «ایمان» است. اگر هرکدام از پسر یا دختر در ایمان، قوی باشد و دیگری نسبت به این امر، بی تفاوت باشد، یقینا بین آن ها اختلاف به وجود خواهد آمد.
 
* اخلاق
 
 «اخلاق» پسر و دختر نیز باید همسان و همگون با یکدیگر باشد.
 
* موفقیت اجتماعی
 
«موقعیت اجتماعی» سومین تناسب پسر و دختر است که باید در ازدواج مراعات شود.
 
در تمام این موارد اگر مرد بخواهد اقتدار خود را در فضای خانه داشته باشد، بهتر است که یک یا دو پله نسبت به زن برتری داشته باشد تا برتری و مدیریت مرد بر زندگی حاکم شود.
 
* مدارج علمی
 
 اگر زنی که مدارج علمی و موقعیت اجتماعی او از شوهرش بیشتر باشد، دچار اصطکاک و اختلاف خواهند شد.
 
«میزان تحصیلات» نیز تناسب چهارم را شکل داده است که باید مراعات شود و قاعده کلی (مرد باید یکی دو گام برتر از زن باشد) باید لحاظ گردد.
 
* پدر و مادر طرفین
 
 «خصوصیات والدین پسر و دختر»، «شرائط اقلیمی» و «زبان»، موارد پنجم تا هفتم تناسب پسر و دختر می باشند.
 
* زیبایی
 
مورد هشتم تناسب در «زیبایی» پسر و دختر است. اگر دختر زیبا و پسر زیبایی لازم را نداشته باشد، باعث به وجود آمدن مشکلاتی در آینده خواهد شد، بنابراین تناسب اندام، قد و وزن از دیگر موارد مورد نیاز برای یک ازدواج موفق است.
 
«تناسب اندام، وزن، قد»، از دیگر موارد تناسب می باشند.
 
* اعضای خانواده
 
«تناسب اعضای خانواده»، اعضای خانواده دو طرف نیز باید «کُفویت» داشته باشند. مثلا برادر و خواهر زن با برادر و خواهر مرد، تناسب لازم را دارا باشند.
 
* ابعاد روحی و روانی
 
«تناسبات روحی و روانی»؛ اگر زنی خیلی منزوی و شوهرش اجتماعی و یا بالعکس باشند، در مسیر زندگی دچار مشکل خواهند شد.
 
* تناسب سنی
 
 گرچه شرائط امروز جامعه طوری رقم خورده است که حتی گاهی در ازدواج، سن دختر ها از پسر ها بالاتر قرار دارد. اما از نظر روایات و حتی از منظر علمی این مسأله را مطرح می کنند که حداقل تفاوت تکلیف در دختر و پسر، باید در ازدواج نیز رعایت شود. یعنی 5 یا 6 سال دختر، باید کوچک تر از پسر باشد.
 
* جایگاه طرفین در خانواده
 
«تناسب جایگاه پسر و دختر در خانه» مورد دیگر از تناسبات پسر و دختر می باشد. مثلا پسری که فرزند اول خانواده است و یک خصوصیات ویژه را دارا می باشد با دختری که فرزند آخر خانواده است، ازدواج کند، با مشکل مواجه خواهند شد. یا خانواده ای که ده فرزند دارد و خانواده ای یک فرزند بیشتر ندارد، اگر ازدواجی بین این دو خانواده صورت گیرد، با مشکلاتی مواجه می شوند. چون تناسب بین این دو خانواده وجود ندارد.
 
* تمکن مالی
 
بحث «تمکن و تمول» بین دختر و پسر دارای اهمیت ویژه ای است. مثلا اگر پسرها فکر می کنند که اگر پدرزن پول داری داشته باشد، در مسیر زندگی با مشکل مواجه نخواهندشد و یا اگر دختری فکر کند با وجود پدرشوهر متمکن، به راحتی زندگی خواهندکرد، در واقع اشتباه بزرگی را در تفکر خود دارند، متأسفانه این گونه افراد به مشکل جدی برخورد می کنند، مگر موارد استثنائی که پسر یا دختر، دارای ایمان قوی باشند که مسائل مادی در نظر آن ها کوچک جلوه کند.
 
گاهی اوقات مشاهده می شود پدرزن پولدار، بدون منت گذاشتن خرج می کند، اما دختر در این مورد بر شوهر خود منت می گذارد و یا اطرافیان دختر اینگونه عمل می کنند.
 
* مهم ترین دغدغه در ازدواج جوانان امروز چیست؟
 
دغدغه ها دو گروه هستند: که بعضی از دغدغه ها غلط و اشتباه است.
 
* دغدغه های منفی
 
مثلا دختر و پسر فکر کنند برای ازدواج باید؛ ماشین، خانه و شغل مناسب داشته باشند. حتی گاهی پدر و مادر دخترها نیز دارای چنین تفکری هستند. درصورتی که اگر از خود پدر و مادر دختر سؤال شود، شما وقتی که سی سال قبل با همسرت ازدواج کردی، آیا ماشین، خانه و شغل مناسب داشتی؟ یا این که بعداز سی سال به این امکانات رسیدی؟ حال این دختر و پسر هم می خواهند تشکیل زندگی بدهند، شما نیز منصفانه با آن ها رفتار کن. الان دختر ها و پسر ها، خیلی بهتر نسبت به گذشته، ظرفیت ها و زمینه های مناسبی برای ازدواج دارند.
 
مسأله دوم در دغدغه اشتباه، موضوع تحصیل است. بعضی ها عنوان می کنند، فعلا درس و تحصیل به نقطه مناسبی نرسیده و باید این درس ها تمام شود. این تفکر صحیح نیست، چون خیلی از دخترها بعداز ازدواج ادامه تحصیل داده اند و یا حتی بعد از فرزند دار شدن، تحصیل کرده اند. خیلی از پسرها نیز بعداز ازدواج، تحصیل خود را رها نکردند. حتی دانشجویانی داریم که در خیلی از دانشگاه ها، بعداز سی و پنچ سال سن، تحصیلات خود را ادامه می دهند و یا از دانشگاه مجازی در این رابطه استفاده می کنند.
 
دغدغه اشتباه گونه دیگر، «موضوع ایده آل فکر کردن می باشد». یعنی دخترها و پسرها، چیزهایی را به صورت مدل در ذهن خود ایجاد می کنند که این مدل باید مختص این فرد متولد شود. مثلا همسر من باید این صفات را داشته باشد. این امر به هیچ وجه ممکن نیست. چون فردی که جامع ایده های دیگری باشد، محال است وجود داشته باشد. ممکن است درظاهر این تلقی ایجاد شود که آن دختر یا پسر ایده ال طرف مقابل است، ولی در لایه های پنهان آن دختر یا پسر نکاتی وجود دارد که دیگری به آن توجه نکرده و چه بسا در آینده به عنوان یک مشکل جدی بروز کند.
 
* دغدغه های مثبت
 
در نقطه مقابل، دغدغه هایی وجود دارند که مثبت می باشند، از جمله این دغدغه ها اطلاع نداشتن پسر و دختر از خصوصیات ذاتی همدیگر است.
 
دختر و پسری که جهت ازدواج مراجعه می کنند، به آن ها می گویم؛ هرکس تصمیم به ازدواج گرفت، حداقل یک سال زمان نیاز دارد تا خود را برای ازدواج آماده کند. یعنی مطالعاتی درباره؛ «شیوه تحقیق، شیوه گفت وگو، خصوصیات زن و خصوصیات مرد»، داشته باشد.
 
یکی از مشکلاتی که امروز درباره خانواده ها وجود دارد، این است؛ مردها به خصوصیاتی که جزء ذات زن است، اطلاع نداشته و برخلاف آن خصوصیات ذاتی، از او انتظار دارند. همچنین زن نیز از خصوصیات ذاتی مرد، اطلاع کافی نداشته و می خواهد این خصوصیات را نداشته باشد، درصورتی که آن خصوصیات جزء ذات مرد است.
 
این یکی از دغدغه هایی است که والدین و دختر و پسرها عنوان می کنند، از این مسأله اطلاع نداشتند. چون گاهی ممکن است بین دختر و پسر، آشنایی و انگیزه های خارج از خانواده بوجود آمده باشد و والدین ادعا کنند هنوز به حد آمادگی برای ازدواج نرسیده اند. در واقع این گونه است که اکثر پسر و دختر هایی که با همدیگر ارتباط دارند، اطلاع کافی نسبت به شخصیت همدیگر، شیوه انتخاب، شیوه گفت وگو و شیوه تحقیق ندارند و بعداز یکی دو سال که از این رابطه گذشت، متوجه می شوند تناسبی بین آنها وجود ندارد.
 
* چه راهکاری برای فراگیر شدن راه های شناخت پسر و دختر نسبت به یکدیگر دارید؟ آیا آموزش از طریق مدارس، دانشگاه و ... را مفید می دانید؟
 
امروزه در مراکز بهداشت، قبل از عقد، مشاوره های مختصری گذاشته شده است، ولی آن هم درباره روابط ویژه زن و شوهر می باشد. بنده معتقدم چنین کار و آموزشی به عنوان یک متن درسی و یک واحد درسی برای دانشجویان قرار داده شود. گاهی اوقات دانشجو مطالبی را در دانشگاه فرا می گیرد که بعد از فارغ التحصیلی، ثمره عملی برای وی ندارد، حتی در حوزه های علمیه نیز مباحثی وجود دارد که هیچ ثمره ای در زندگی خانوادگی طلاب ندارد. چه بهتر که دو واحد درسی مدوّن با سرفصل های مشخص در این رابطه برای دانشجویان و طلاب گذاشته شود و درباره سایر مردم نیز به گونه دیگر آموزش ارائه شود.
 
یکی از راه های چنین کاری، آموزش هایی است که در دانشگاه ها و دبیرستان ها می توان ارائه داد و ویژگی ها و خصوصیات پسر و دختر را از این طریق به همه شناساند.
 
* رسانه های جمعی
 
دومین راه، رسانه های جمعی هستند که می توانند با سهولت این کار را انجام دهند. تلویزیون می تواند خیلی خوب به این مسائل بپردازد، ولی متأسفانه در این ریزه کاری ها وارد نمی شود.
دانستن خصوصیات زن و مرد باعث می شود، در شیوه رفتاری افراد نیز اثر بگذارد. مثلا در مورد فکر کردن زن و مرد گفته می شود؛ هم زنان و مرد ان فکر می کنند، ولی زن ها آن را به زبان جاری می سازند. اما حرف نمی زنند. نداشتن چنین مسأله ای در پاره ای از مواقع، باعث اختلاف می شود. مردها می گویند؛ زن ها خیلی حرف می زنند و زن ها می گویند مردها، حرف نمی زنند! این مسائل جزء خصوصیات ذاتی مرد و زن است. طبق تحقیقاتی که داشتم نزدیک به دویست ویژگی و تفاوت، برای زن و مرد را شناسایی نمودم که اگر ویژگی های زن در مرد، یا مرد در زن وجود داشته باشد، دچار مشکل خواهند شد.
 
* مطبوعات
 
سومین مسأله در این خصوص، مطبوعات هستند که می توانند به خوبی این مسأله را آموزش دهند. الآن خیلی از مطالب مطبوعات بی فایده است. نشریات می توانند مسائل خانواده و فرهنگ صحیح ازدواج را در هر شماره خود به خوانندگان ارائه دهند.
 
الآن نشریه افق حوزه، ویژه نامه ای تحت عنوان افق خانواده راه اندازی کرده است، اما مباحث آن بیشتر به کودکان اختصاص دارد و بهتر است مباحث جوانان و بزرگسالان در باب خصوصیات زن و مرد و آسیب های خانوادگی در این ویژه نامه مطرح شود. البته نه فقط از نگاه دینی و حوزوی، بلکه با نگاه اجتماعی و فراحوزوی به این مسأله نگاه کرد. فرض کنید اگر طلبه ای، مقابله با آسیب های خانوادگی را در این نشریه مطالعه کند، لاجرم آن را بر روی منبر عنوان می کند و به اطلاع عموم خواهد رساند. گرچه نشریه افق در این مسأله کار جدیدی ارائه داده، ولی ممکن است متناسب با حد افق حوزه نباشد که فقط به مباحث کودکان بپردازد. بلکه باید دیگر مباحث و مشکلات خانواده نیز مطرح شود، همانگونه که در هفته نامه مباحث علمی و عمیق برای اساتید و مدیران حوزه ارائه می شود، باید آسیب ها و اُفت تحصیلی و آسیب های تعاملات خانوادگی را نیز بازگو نمود. بنابراین مطبوعات می توانند نقش ویژه ای در این رابطه داشته باشند.
 
* مساجد
 
چهارمین مورد، مراکز فرهنگی مثل مسجد هستند که می توانند دراین رابطه راهگشا باشند.
یکی از مباحث سلسه وار ائمه جمعه و جماعت باید، مباحث تربیتی باشد.  ائمه جمعه و جماعات در خطبه ها و منابر خود، حتی در ایام محرم می توانند این مسائل را مطرح کنند، چون این مسأله یکی از مصادیق امر به معروف است. یعنی با طرح مسائل تربیتی و خانوادگی ارزش های اجتماعی برای عموم مردم به خوبی تعریف و تبیین شود، یکی از مصادیق نهی از منکر هم اینست که جلوی آسیب های خانوادگی، نظیر طلاق گرفته شود.
 
بنابراین مراکز فرهنگی در سطح کشور مثل؛ وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات و کانون های بسیج نیز قابلیت زیادی در ارائه خدمات تربیتی و خانوادگی را دارا هستند.
 
فرض کنیم هیچ یک از این مراکز نسبت به چنین مسائلی اهتمام به خرج ندهند؛ در چنین حالتی اگر کسی خواست ازدواج کند، قبل از اینکه به ازدواج بیاندیشد، باید پیش نیاز های ازدواج را مورد مطالعه قرار دهد تا زندگی شیرینی داشته باشد.

نظرات کاربران 25 نظر
علی رضا :
سلام
من یه بار ازدواج ناموفق داشتم الان هم با واسته یکی از آشناها با یه دختری آشنا شدم که شاغل هستش و وضع مالیشم خوبه اما خوب اما باز این ترس تو من وجود دراه که نتونم اون خواسته هاشو براورد کنمو به مشکل بخورم و یاحتی منت اینکه خودش شاغلهو نیازی به من نداره رو همیشه تو زندگیم احساس کنم البته شایدم نگه نمیدونم اما ترس و ناموفق بودن ازدواج قبلیم باهام هستش ب نظرتون من چیکار کنم؟؟؟؟؟ * ****** ترس شما ظبیعی است البته باید سعی کنید خیلی وسواس بخرج ندهید . شاغل بودن همسر هم میتواند یک فرصت باشد هم تهدید بستگی به این دارد که نگاه همسر به زندگی مشترک چی باشه . اگر فردی است که می خواهد زندگیش را با وجود یک مرد کامل کند و در آمدش هم گرچه جق خودش است ولی حاضره به پای این زندگی مشترک بریزه و زندگیش را بسازه این خیلی خوب است و دقیقا چنین زنی پیرو حضرت خدیجه سلام اله علیها است که تمام ثروتش را در اختیار حضرت محمد گذاشت . البته شوهر وظیفه دارد زندگی را تامین کند اما اگر چنین همسر فداکاری گیرش آمد باید خیلی خدارا شکر کند . مسائل مهمتری هم هست مثلا آیا ایشان در جریان زندگی ناموفق شما هست و با آن کنار می آید . آیا مشترکات شما از نظر مسائل دین ، حجاب و رفت و آمد خانوادگی و .... به هم نزدیک است . همه این چیزها را با ید در نظر بگیرید . آنچه که با هم هم عقیده هستید که مشکلی برایتان ندارد . اما آنچه که نظراتتان با هم یکی یست باید همین حالا تکلیقش را روشن کنید چقدر شما حاضرید کوتاه بیاین و چقد ر ایشان . به هر حال امیدوارم در زندگیتان موفق باشید . توکل به خدا یادتان نرود
46 : 19  -  14 - 5 - 1397

ندا :
دختری22 ساله هستم ...دانشجوی مامایی..با پسری اشنا شدم که سه ماه از خودم بزرگتره و دانشجوی عمرانه..از همه نظر اخلاق خانواده تناسب اقتصادی تناسب فرهنگی و اجتماعی و...مشابه هستیم..مشکلی که این وسط هست اینه که فعلا دانشجوعه و کار نداره..ما ایا ادامه بدیم به رابطمون فعلا تا کار پیدا کنه؟ **************** سلام کار وداشتن ذرآمد خیی مهمه نمی شود نادیده گرفت اما نباید مانع از ازدواج شود اگر تنها مشکلتان این است با هماهنگی خانواده ها عقد کنید و لی زندگی جدا و مستقلان را بزارید بعد از داشتن کار انشاء الله خداوند همانگونه که در قرآن فرموده از فضل خودش کمکتان می کنذ و کار هم جور میشود .برای رشای خدا این امر مهم ازدواج را انجام دهید مشکلات بعدی حل خواهد شد . موفق باشید
29 : 12  -  4 - 5 - 1397

مهدی :
ببخشید میشه بیشتر توضیح بدین مثلا اینکه مانتو رنگی و مقید به نماز و روزه بودن چجوری با هم جمع میشن البته من واقعا با مانتو مشکلی ندارم - نکته بعدی در مورد ظاهر دوست دارن فرد مورد نظرشون ظاهر اراسته داشته باشه با اینم البته مشکلی ندارم خودم ظاهرم سادس ولی خوشتیپ میگردم
چون من تو زندگی آدم محتاطیم و ی خورده دید منفی دارم به قضایا میخوام بدونم من اشتباه فکر میکنم در مورد ادما _ قبل اینکه خدش بگه فکر نمیکرد اهل نماز و اینجور چیزا باشه_
عذرخواهی میکنم ی خورده طولانی شد************** هر نوع مانتو رنگی که مشکلی نداره شما خودتان شاهدین که برخی بدون چادر و با یک مانتو هایی که رنگش زننده و دوختش هم خیلی ناجور است میان بیرون . این جور آدما که یکی از اصول مسلم اسلام که حفظ حریم و حجاب و عفت عمومی است چگونه می توانند مقید به نماز هم باشند . منظور من این گروه بود .
49 : 00  -  9 - 4 - 1397

مهدی :
سلام و خسته نباشید
من با دختری آشنا شدم که به لحاظ اخلاق - تحصیلات - وضع اقتصادی تقریبا در یک سطحیم ولی اون ظاهر براش خیلی مهمه مثلا میگه باشگاه برو یا موهانو اتو بکش البته با اینا مشکلی ندارم تا حدودی اما من دختر چادری می پسندم ولی اون از چادر متنفره و دوست داره مانتو رنگی بپوشه ولی نماز میخونه و روزه هم میگیره حالا من مطمئن نیستم که همونیه که میخوام میشه لطفا راهنمایی بفرمایید ***************** سلام دختری که حاضر نیست چادر بپوشه و با مانتو رنگی بیرون میاد با خواسته شما خیلی فاضله داره احتمال زیاد با هم مشکل خواهید داشت
43 : 00  -  8 - 4 - 1397

مهدی :
سلام و خسته نباشید
من با دختری آشنا شدم که به لحاظ اخلاق - تحصیلات - وضع اقتصادی تقریبا در یک سطحیم ولی اون ظاهر براش خیلی مهمه مثلا میگه باشگاه برو یا موهانو اتو بکش البته با اینا مشکلی ندارم تا حدودی اما من دختر چادری می پسندم ولی اون از چادر متنفره و دوست داره مانتو رنگی بپوشه ولی نماز میخونه و روزه هم میگیره حالا من مطمئن نیستم که همونیه که میخوام میشه لطفا راهنمایی بفرمایید
43 : 00  -  8 - 4 - 1397

احمد :
با عرض سلام
من تحصيلات كارشناسي دارم و در دادگاه كار ميكنم و ٢٥سالمه و دختر دايي دارم كه ٢٠سالشه و توي دانشگاه رشته پزشكي هست و دختر دوم خانواده هست و از نظر خانواده باهمديگه يكسان هستيم ولي دختره پيش باباش خيلي حمايتش ميكنه و براش هرچي بخواد تهيه ميكنه داييم هم بازنشسته هست و معاون جهادكشاورزي استان بود . حقوق من هم حدود سه ميليون تومان هست . و دختر داييم از نظر نماز و روزه و ايمان خيلي قوي هست ولي دختر چادري نيست و بقولي چادر بهش نمياد ولي من چادري دوست دارم ولي من عاشق با ايمان بودنش هستم و يك مشكل ديگه غذا اصلا بلد نيست بپزه حتي يك تخم مرغ ساده بلد نيست و در مود خواستگاري خيلي مشوش هستم كه كدام رو ببرم يك غريبه كه صفات زيبايي با ايمان و چادري و آشپز خوب و... داشته باشه رو انتخاب كنم يا دختر داييم كه بهش علاقه دارم ولي بعضي صفاتي كه نداره ممكنه نااميدم كنه . بنظر شما دختر داييم رو براي خواستگاري انتخاب كنم ؟ و مناسبم خواهد بود ؟ *************** پاسخ : به دو مورد اشاره کردید که باعث نگرانی شماست یکی اینکه چادری نیست و دوم اینکه آشپزی بلد نیست . مورد دوم را اصلا توجه نکنید گرچه لازم است اما بدانید اکثر دخترای این زمان آشپزی بلد نیستند وقتی ازدواج میکنن اگر فهم وشعور شان خوب باشد آشپزی هم یاد می گیرند . اما موضوع چادری نبودن . چادر اصل حجاب نیست بلکه یک پوش بهتر برای زن است . اصل حجاب یعنی اینکه زن طوری لباس بپوشد که رعایت حلال و حرام پوشش یک زن شده باشد . ویژگیهای یک حجاب خوب عبارتند از پوششی که تمام اندامها را بپوشاند به جز گردی صورت و دستها از مچ تا سر انگشتان و گشادی آن به نحوی باشد که اندامهای زنانه در نزد نامحرم جلوه نداشته باشد مانند سینه و باسن و از نظر رنگ هم اانگشت نما نباشد . اگر دختر دایی شما در حجابش این نکات را رعایت می کند نگران نباشید انشاء الله با توجه به اینکه می گویید با ایمان و معتقد است چادری هم خواهد شد . توکل برخدا موفق باشید
16 : 3  -  20 - 2 - 1397

فاطمه :
سلام خسته نباشيد دختر ٢٠ ساله اي هستم پسر عمم خواستگارمه همسن هستيم البته دوماه ازش بزرگترم ولي از نظر عقلي از بقيه پسراي فاميل ك حتي ازش بزرگترن عاقل تره جفتمون در حال تحصيل هستيم و من بينهايت ب خانواده پدريم علاقه دارم يه مشكلي دارم اينكه من تهران زندگي ميكنم و خانواده عمم يكي از شهرستان هاي اهواز ولي احساس ميكنم خوب همو ميفهميم و فرهنگ بالايي دارن از نظر ايمان هم در يك سطحيم ولي از لحاظ مالي وضع ما خيلي بهتر از اونهاس. ايا زندگي در شهرهاي مختلف و بزرگ بودن بنده و شرايط مالي پدرم و پدر ايشون ميتونه بعدا مشكل ساز باشه؟؟؟جفتمون كنكوري هستيم هدف من دندونپزشكي و هدف پسرعمم فيزيوتراپيه لطفا پاسختونو ب شرط قبوليش بگيد .همديگه رو هم دوس داريم ************* دوتا مشکل وجود داره یکی اینکه فاصله تون از هم دوره و هرکدومتون بخوان برین شهر اون یکی دیگه یه سری مشکلات داره باید ببینید میتونین با این موضوع کنار بیان 2- مشکل بعدی اختلاف طبقاتی از نظر اقتصادی است با توجه به اینکه وضع شما بهتره پس اگر بعدا بخواد مشکلی پیش بیاد از جانب شما خواهد بود .اگر بخواهید مانند خیلی ها به ثروت پدرتان بنازین و نداشته های همسر و خانواده اش را به او سرکوفت بزنین یقین داشته باشید که زندگیتان با مشکل بزرگی مواجه خواهد شد . اما اگر این قدر ظرفیت دارید که مال پدرتان را مال پدرتان بدانید و اعتقاد داشته باشید که روزی دست خداست نه دست پدر و مادر و اگر تلاش کنید و از خدا بخواهید به شما هم خواهد داد هیچ مشکلی ندارد . تقریبا 90 درصد مدیریت هردو موضوع به شما بر می گردد اگر قادر به مدیریت آن هستید خوب است با توکل برخدا اقدام کنید . موفق باشید
18 : 15  -  16 - 1 - 1397

رضا :
خوب بود مطالب. ممنون
37 : 01  -  30 - 10 - 1396

فاطمه :
سلام
52 : 02  -  17 - 10 - 1396

سارا :
سلام خانمی هستم 29 ساله.دانشجوی دکترا و کارمند رسمی.خواستگاری دارم ک کارشناس ارشد و کارمند قراردادی.مذهبی.قدرت طلب و بسیار مغرور.میگه بهت ایمان دارم ولی حرفام و نظراتم رو قبول نداره.واز همه لحاظ از من پایین تره.مدرک و زیبایی و حتی حقوق و درآمد.ضمنا من با جای زندگیشم مشکل دارم.ولی همه تاییدش کردن.بنظرتون میشه باهاش کنار اومد؟ضمنا منو خیلی دوست داره. *********************** اولا که هیج دو نفری وجود ندارند که صد درصد موافق یکدیگر باشند . اگر 70 درصد به بالا با هم موافقید 30 درصد دیگر را هم مدیریت کنید ا مشکلی بوجود نیاورد . ثانیا دو ویژگی مذهبی قدرت طلب را مثبت بدانید قدرت طلبی اگر از مسیر درستش باشد که خیلی هم خوب است .اما غرور صفت خوبی نیست . پایین تر دیدن دیگران چیز خوبی نیست و این صفت منفی شما حساب می شود ان اکرمکم عندالله اتقیکم ثالثا اینکه گفتید خیلی شمارا دوست دارد هم نکته مثبتی است رابعا شما دو نفر که الجمدلله هردو تحصیلات بالا دارید به یک مشاور خانواده هم مراجعه کنید بسیار نتیجه بخش است ما دعا می کنیم در هر صورت خوشبخت شوید انشا ءالله
14 : 12  -  6 - 11 - 1395

arsam5085 :
سلام من ۳۰ سالمه شغل ازاد دیپلم در آمد خوب.دو ماهه با یه خانوم آشنا شودم برا ازدواج ولی با تحقیقاتی که کردم خوب از اب در نیومد خانوم لیسانس وکارمند بود‌ با وجود اینکه خیلی دوسش داشتم ولی اون در مورد گذشته خودش بهم دروغ گفته بود طرف زیاد داشت ازشونم پولهای کلانی میگرفت الان ۲روزه ازش جدا شودم حسا بی حالم گرفته از دوستان میخام منو راهنمای کنند چطوری یه خانوم خوب پیدا کنم
58 : 21  -  29 - 10 - 1395

سوسن :
سلام دوستان من 29 سالمه و کارمند هستم خواستگاری دارم که دو سال از من کوچیکتره و شغلش آزاده نمیخوام باهاش ازدواج کنم چون سن و شغل برام خیلی مهمه ولی خونوادم میگن سنت زیاد شده چیکار کنم به نظرتون؟ **************** سلام داشتن شغل آزاد که هیچ ایرادی نداره خیلی افراد شغل آزاد دارند خیلی هم موفقند . اما کوچکتر بودن شوهر از همسرش زیاد مطلوب نیست اما نمی تواند یک مانع جدی برای ازدواج باشه . پیامبر ما 15 سال از اولین همسرشا حضرت خدیجه کوچکتر بودند. ملاکهای اصلی در ازدواج ایمان اخلاق و انسانیت است
30 : 12  -  12 - 10 - 1395

مجیدم :
کسیادوستداشتم زیادکه دوطرفه بود،اماخانوادهامون قبول نکردن،حالاطرف ب دروغ میگه نامزدکردم ک من بیخیالش بشم امانمیتونم،خانوادمم یکیابهم پیشنهاددادن که سوادش ازمن بالاتره،وخانوادهامونم دریک سطح اجتماعی هستن،پابزارم روی دلم وقبول کنم برم خاستگاری،یاروی خواسته اولم پافشاری کنم،راهنماییم کنین ممنون ******** سلام خانواده انسان اصل و ریشه هستند و هر کس بخواد از اصل و ریشه خود جدا بشه یقینا با مشکل روبرو میشه .اگر نمی تونید خانوادهاتون را راضی کنید بهتره خودتون را اذیت نکنین جوانی هردو تا ارزشمنده نباید به باطل نابودش کنید . موفق باشید
42 : 10  -  6 - 10 - 1395

محمد :
اگه کسی قیافه طرفشانپسنده بایدجواب ردبهش بدی،برادیگری نبایدزندگی خودتاخرابکنی
33 : 10  -  6 - 10 - 1395

شراره :
من دختری 19 ساله هستم خواستگار جدید دارم پسر خالمه.خونوادش خیلی راضی اند ولی پسره نه نماز میخونه،نه روزه میگیره، دوست بازه، اهل عیاشیه.اخلاق های من برعکس اونه. بابام خیلی خیلی بد اخلاقه و همش میگه من به بیگانه زن نمیدم .من نمیدونم چیکار کنم؟؟؟؟ ********** یکی از اشتراکات خیلی مهم در زندگی اعتقادات مذهبی است . اکر اختلاف شدید باشد حتما در آینده بروز مشکل خواهد کرد .
21 : 16  -  25 - 7 - 1395

فرزانه :
سلام.خانومی هستم درحال جداشدن از همسرم به دلایل زیادی,یک دختر ده ساله دارم,آقایی که متوجه وضعیت بنده شدن به طور جدی صحبت کردن که بعد موضوع جدایی قصد جدی ازدواج دارن,از نظر تحصیلی,شغلی,ظاهری,خوب هستن و بخاطر من دخترم هم پذیرفتن.اما ایشون۱۸سال از من بزرگترن به اضافه اینکه یه ازدواج ناموفق داشتن که دلیل جداییشون یکی اینکه خانوم مسیحی بودن و بعداز مسلمان شدن پشیمون شدن و هم اینکه از نظر اخلاقی هم جور نبودند.خانواده بخاطر شرایط واینکه با حضور دخترم کنار من موافق هست مشکلی ندارن و تا حدودی میتونن از موضوع سن بگذرن,لطفأ نظرتونو بدید. *********** سلام آنچه شما گفتید شرایطی بود که تاحدودی شما راضی می کرد که این فرد جدید را به عنوان همسذ بپذیرید اما باید این را بدانید که هیچ مردی برای دختر شما پدر نخواهد شد مخصوصا وقتی به سن بلوغ برسد و بالاتر از آن . در موضوع جدا شدن از همسرتان 50 درصد هم به فکر آینده دخترتان باشید چون شما از وضعیت پدر دخترتان چیزی نگفتید . به هر حال امیدواریم هر تصمیم عاقلانه ای که گرفتید برایتان خیر باشد . توصیه می کنیم که هم برای جدا شدن و هم ازدواج جدید به یک مشاور خانواده مراجعه کنید
55 : 15  -  26 - 6 - 1395

مهدی :
با سلام,این ک شما گفتید دغدغه های مثبتی وجود داره کاملا درست اما راه کار های شما هنوز اجرا نشده (اموزش در دانشگاه ها مساجد و...)در این صورت با توجه به شرایط موجود اگر دختر و پسر بخواهند از شخصیت,رفتار و گفتار یکدیگر اطلاع کسب کنند چگونه عمل کنند؟ صد در صد نیاز به داشتن یه رابطه هست .سوال اصلی اینجاست که این رابطه چه جور رابطه ای باشد ک به دو طرف صدمه نزند و در این رابطه به دنبال چه ارزش ها و شاخص هایی باشیم
44 : 11  -  17 - 2 - 1395

رضا :
خیلی ممنون عالی بود
15 : 17  -  29 - 1 - 1395

سعيد :
مطالب عالي بود فقط از كجا بفهمييم دختره با كسي رابطه نداشته قبلا
6 : 11  -  24 - 1 - 1395

اسما :
سلام ، شخصی هست که برای به دست آوردن دختری که دوست داره هر کاریو کرد، هر کاری که به ذهن آدم برسه، خیلیم آدم معتقدیو خلاف شرع عمل نمیکنه، تنها مشکل این پسر قیافشه که به دل دختره نمیشینه، دختره با این که میدونه طرفش اخلاص داره ولی باز تصمیم داره بهش جواب رد بده، که رد دادن دختره باعث شکستن اون شخص میشه. آیا کار درستیه؟ میشه یکی راهنمایی کنه؟
3 : 13  -  14 - 12 - 1394

احسان :
با سلام مطالب فوق عالی بود.
ای کاش یکی هم گیر ما بیاد که از لحاظ اعتقادی به ما بخوره بقیش پیش کش
تا حالا که بیست و چهار سالمه یک نفر که عملا مسلمان باشه واسه ازدواج پیدا نکردم... ******************** شبهای جمعه زیارت عاشورا بخوانید و در سجده آخر زیارت از خدا بخواهید به حق آقا امام حسین (ع) همسری مؤمنه نصیبتان نماید. انشاءالله
52 : 06  -  4 - 12 - 1394

فاطمه :
نظرمن هم کفو بودن وشناخت هر دختر وپسر از دبیرستان انجام شود تست شخصیت از دانش اموزان بگیرین و بداند چه شخصیتی را می خواهند و لازم است که با ان شخصیت ازدواج کنند از سال سوم دبیرستان نیاز به اینجور کلاسها می باشد که دختر و پسر همدیگر رابشناسد
1 : 18  -  30 - 10 - 1394

مهدی :
با سلام
مطالب عالی بود.
فقط در انتها مطالب جنبه ی انتقادی داشت و با 15 ویژگی قاطی شده بود.
لطفا ویراسداری صحیح شود تا ایجاد سؤ تفاهم نکند.
در قسمت دغدغه های مثبت هم فقط به یک موضوع اشاره شده بود...
با تشکر
58 : 21  -  25 - 10 - 1394

جواد :
با تشکر ....
مطالب بجا و مفید است
19 : 19  -  9 - 2 - 1394

رضا :
مطالب شما در مورد ازدواج منطقی، کاربردی و عالی است.
40 : 15  -  14 - 1 - 1394